środa, 27 października 2010

Roladki z sałatką

 SAŁATKA 

1 puszka kukurydzy
1 puszka ananasu
saszetka albo dwie ryżu ( zależy ile tej sałatki ma być)
filet z kurczaka
5 dag rodzynek sułtanek
por, ta biała jej część
kilka ogórków konserwowych
majonez, sól, pieprz

Filet z kurczaka kroimy w kosteczkę i podsmażamy, ananas odsączamy i  kroimy w kostkę, ogórki też, por też siekamy :)kukurydzę odsączamy .

I wszystko razem  mieszamy jak to w sałatce :) dodajemy majonez i doprawiamy.


ROLADKI Z SUSZONYMI POMIDORAMI
 
Składniki (na 4 mini roladki, dla 2 osób):
- 2 filety z piersi kurczaka
- 4 plasterki żółtego sera
- 4 większe kawałki suszonych pomidorów
- sól, pieprz
- masło i oliwa z zalewy pomidorów do smażenia

Filety rozkroić w poprzek tak, żeby otrzymać 4 płaty mięsa. Każdy rozbić delikatnie z każdej strony, przyprawić solą i pieprzem. Na każdym kawałku mięsa ułożyć po plasterku sera żółtego i kawałku pomidora, zwinąć ciasno w roladki, obwiązać bawełnianą nicią.

Smażyć na rozgrzanym maśle z dodatkiem oliwy którą zalane były pomidory, z każdej strony do miękkości i zarumienienia.


Przepisy od Promyczka 

poniedziałek, 25 października 2010

Bigos

Składniki:
- 2 kg kapusty słodkiej
- 1/2 kg kapusty kiszonej (nie kwaszonej)
- 1/4 kg kiełbasy
- 1 garść śliwek lub powideł śliwkowych
- 1 garść grzybów suszonych
- 3/4 kg mięsa różnego rodzaju, w tym kawałki pieczeni
- liść laurowy, sól, pieprz czarny, ziele angielskie 
- 3 cebule
- koncentrat pomidorowy
- smalec lub słonina

Jak przyrządzić?
1) Kapustę kiszoną płuczemy w zimnej wodzie, a następnie kroimy na krótsze pasma. Kolejne porcje obsmażamy na patelni na smalcu lub słoninie i składamy do dużego garnka.
2) Kapustę słodką szatkujemy i wkładamy do garnka z wrzącą wodą, gotujemy do miękkości.
3) Kroimy dość drobno kiełbasę. Obsmażamy na patelni i wkładamy do garnka z kiszoną kapustą. Dokładamy przyprawy wg własnego uznania oraz śliwki i grzyby - bez namaczania w wodzie. Wkrawamy mięsa pieczone. Mięso surowe smażymy w wkładamy do reszty, smażymy pokrojoną cebulę i dokładamy do bigosu.
4) Gdy słodka kapusta zmięknie, łaczymy obie w całość i dalej gotujemy na małym ogniu. Dbamy, by nie wyparował sos. Mieszamy co jakiś czas dogłębnie. Następnie odstawiamy z ognia do następnego dnia.
5) Następnego dnia odgrzewamy całość powoli aż do zagotowania i trzymamy czas jakiś na ogniu. Zaczynamy próbować smak. Dodajemy to, czego zabrakło do pełnego wyrazu potrawy. Znowu odstawiamy garnek - najlepiej na mróz. Następnego dnia potrawa powinna być już gotowa do jedzenia.

Jak podawać?
W głębszym talerzu typu miseczka. Z kawałkiem chleba i kieliszkiem zimnej wódki - jeśli okoliczności na to pozwalają. 


Źródło po moim osobistym zmodyfikowaniu :-)

sobota, 23 października 2010

tort pomarańczowy

Ciasto klasyczne, biszkopt z czterech jaj. Poncz z soku pomarańczowego rozcieńczonego woda i z domieszka łyżki wódki. Ciasto rozkrajmy na trzy placki, układamy pierwszy placek na talerzu i nakładamy masę pomarańczową.
Masę przygotowujemy z pół litra soku pomarańczowego. To jest proporcja na małą tortownice. Odlewamy niepełną szklankę soku i rozrabiamy dwa budynie pomarańczowe,  resztę soku gotujemy i wlewamy na gotujący  sok rozrobiony budyń, energicznie mieszając. Musimy uważać żeby nie powstały grudki Po przestudzeniu nakładamy masę na placek. Zakładamy obręcz tortownicy i przykrywamy drugim plackiem lekko dociskając tak, aby krem wypełnił cala powierzchnie. Skrapiamy ponczem i wstawimy do lodówki na noc. Na drugi dzień przygotowujemy drugą masę ze śmietanki. Śmietankę ubijamy razem cukrem pudrem i dwoma łyżeczkami rozpuszczonej żelatyny i aromatem pomarańczowym. Nakładamy  masę  przykrywając ostatnim plackiem, dekorujemy i podajemy na stół. Smakuje wybornie, kwaśnawa nuta kremu pomarańczowego przełamana słodyczą śmietanki.


Przepis od Dusi  :-)

piątek, 22 października 2010

Pasztet domowy


Składniki (na keksówkę 25x10x7 cm):
760 g ugotowanego mięsa z podrobami
240 g słoniny
2 ugotowane marchewki
1 ugotowana pietruszka
2 dziesięciocentymetrowe kawałki selera naciowego
3 jajka
3 łyżki kaszy manny
3 łyżki bułki tartej
pół łyżeczki soli (jeśli mięso było gotowane w osolonym wywarze)
pół łyżeczki pieprzu
¼ łyżeczki papryki słodkiej
¼ łyżeczki papryki ostrej


Mięso, podroby, słoninę i warzywa zmielić w maszynce – umieścić je w sporej misce, aby masę móc potem swobodnie wymieszać.


Dodać jajka, sól, pieprz, paprykę i stopniowo kaszę i bułkę; dokładnie wyrobić. Mieszanina nie powinna być sucha, nie powinna też być klejąca – musi być w miarę zwarta.


Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia (ułatwi potem wyjęcie pasztetu, który zaraz po upieczeniu jest dość łamliwy), i starannie wypełnić ją masą, dociskając i wygładzając powierzchnię. Ważne jest, aby nie wypełnić formy po brzegi – powinno pozostać ok. 1,5 centymetra zapasu – podczas pieczenia zawartość lekko się podnosi.


Wstawić do zimnego piekarnika, ustawić temperaturę na 160 stopni, piec od momentu wstawienia ok. 2 godzin.


Pasztet wyjąć z formy i trzymając go w papierze – postawić na kratce. Po zupełnym wystudzeniu zapakować w papier śniadaniowy i wstawić na noc do lodówki. Rano będzie zwarty i gotowy!
Przepis od Agnieszki